Porcja Wiedzy - Blog KoloroweMotki
Początki w Świecie Makramy: Krok po Kroku dla Początkujących

Początki Rękodzieła: Podstawy Makramy dla Początkujących

Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z makramą, to świetna decyzja! Podstawy makramy są stosunkowo łatwe do opanowania, a efekty są niesamowite. W tym wpisie odkryjesz, jak zacząć tworzyć z sznurków do makramy, krok po kroku.

Co to jest makrama? Odkryj tajemnice tej pięknej sztuki wyplatania

Co to jest makrama? Odkryj tajemnice tej pięknej sztuki wyplatania

Co to jest makrama? Odkryj tajemnice tej pięknej sztuki wyplatania

Sztuka wiązania sznurków stała się bardzo gorącym tematem w mediach społecznościowych oraz w kręgach miłośników robótek ręcznych.

Co to jest makrama? Nie wszyscy wiedzą, co tak naprawdę oznacza to pojęcie i skąd ono pochodzi. Właśnie dlatego postanowiliśmy zainteresować się tym zagadnieniem i przybliżyć jego historię w poniższym wpisie. 

 

 

 

Krótka historia makramy 

Zacznijmy od kilku ciekawych faktów, dzięki którym udowodnimy, że sztuka wiązania i splatania sznurków była z ludzkością od wieków. Makrama - co to jest? W kontekście minionych epok śmiało można nazwać ją sztuką użytkową, która znajdowała zastosowanie w codziennym życiu. Inkowie dzięki zawiązywaniu supełków posługiwali się pismem węzełkowym, pierwsi żeglarze, udający się w pogoni za przygodą, własnoręcznie tworzyli talizmany oraz hamaki, zaś w Egipcie i na Bliskim Wschodzie, wykorzystywano makramę do zdobienia szat oraz tworzenia biżuterii. Doskonale wiedziano zatem, co to makrama od najstarszych lat. Nie oznacza jednak, że wszyscy posługiwali się taką samą nazwą. 

Makrama - co to? Określenie tej techniki wywodzi się z języka arabskiego od słowa macramé. Używano go w kontekście ozdób wiązanych, frędzli, czy też dekoracyjnego supełkowania. Następnie nazewnictwo to przejęli Hiszpanie w okresie datowanym na podboje arabskie (podczas importowania ozdób z Bliskiego Wschodu, Hiszpanie bardzo polubili ozdoby stworzone tą techniką). W końcu nazwa dotarła do Francji, dzięki której została rozprzestrzeniona na cały świat. 

 

 

 

 

Od czego zacząć przygodę z makramą? 

Wyjaśniliśmy już co znaczy makrama, a także skąd do nas przywędrowała. Teraz przejdziemy do tego, co trzeba posiadać, aby wykonać swój pierwszy projekt. Przede wszystkim należy: 

  • kupić sznurki plecione - osoby początkujące powinny sięgnąć po sznurki o grubości 5 mm. Z ich długością nie należy przesadzać. 100 ewentualnie 200 metrów powinno wystarczyć, 
  • skompletować niezbędne akcesoria - co jest potrzebne do makramy? Na początek jedynie ostre nożyczki oraz prosty kijek. Wraz z nabywaniem doświadczenia można inwestować w koraliki, obręcze i inne ozdoby. W pierwszej kolejności radzimy jednak zapoznać się z podstawami i dobrze je przyswoić. 

Jak widać niewiele trzeba posiadać, aby rozpocząć przygodę z opisywaną techniką. Na samym początku wystarczą standardowe sznurki do makramy, a z czasem kolejne akcesoria do makramy. Przed przystąpieniem do pracy:

  • wybierz swój pierwszy projekt - zacznij od czegoś prostego, aby móc przetrenować podstawowe techniki wiązania,
  • ucz się od innych - już wiesz co to jest makrama. Po zapoznaniu się z teorią korzystaj z tutoriali wideo, książek lub kursów online, które pozwolą Ci zagłębić się w temat. W sieci możesz także inspirować się stronami tworzonymi przez pasjonatów z wieloletnim doświadczeniem. Warto je poznać i śledzić. 

Na przestrzeni lat rękodzieło stało się bardzo popularne zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Dzięki niemu będziesz w stanie samodzielnie ozdobić swój dom lub mieszkanie. Wiedząc co to makrama możesz wykonać między innymi ozdoby ścienne, osłonki na doniczki do zawieszenia, a nawet abażury. Możliwości jest nieskończenie wiele, podobnie jak materiałów. W naszym sklepie, oprócz sznurków plecionych, znajdziesz także sznurki skręcane.

 

 

 

Zdjęcie od : https://www.instagram.com/sznurkioldzi/

 

Dziękujemy

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl