Porcja Wiedzy - Blog KoloroweMotki
Początki w Świecie Makramy: Krok po Kroku dla Początkujących

Początki Rękodzieła: Podstawy Makramy dla Początkujących

Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z makramą, to świetna decyzja! Podstawy makramy są stosunkowo łatwe do opanowania, a efekty są niesamowite. W tym wpisie odkryjesz, jak zacząć tworzyć z sznurków do makramy, krok po kroku.

Jak wybrać idealny sznurek do makramy: poradnik dla początkujących

Jak wybrać idealny sznurek do makramy: poradnik dla początkujących

Jak wybrać idealny sznurek do makramy: poradnik dla początkujących

Jeśli planujesz stworzyć swoją pierwszą makramę i nie wiesz, jaki sznurek do makramy wybrać, to jesteś we właściwym miejscu. W tym poradniku poruszymy istotne kwestie dla osób początkujących. Krok po kroku wyjaśnimy różnice między sznurkami do makramy i podpowiemy, od jakiego zacząć swoją przygodę z wiązaniem splotów. Zaczynamy!

 

 

 

 

Jakie sznurki do makramy – poznaj rodzaje

Jeśli jesteś na początku swojej przygody z techniką makramy, to musisz wiedzieć, że podstawą pracy jest sznurek. Istnieje kilka typów sznurka, które różnią się między sobą budową i grubością. Możesz spotkać się również z określeniami, takimi jak 3 mm, 5 mm, 3 ply, trójwarstwowy, pleciony, bawełniany, skręcany itp. Teraz postaramy się wyjaśnić różnice i w tym celu opiszemy każdy ze sznurków.

Jaki sznurek do makramy? Sznurek bawełniany pleciony z rdzeniem poliestrowym

Sznurek bawełniany pleciony jest to sznurek wykonany z nici bawełnianej i poliestrowym rdzeniem. Dostępny jest w różnej grubości, a do najbardziej popularnych należą 3 i 5 mm. Jest to dość sztywny sznurek, który nie rozplątuje się na mniejsze części, dlatego sznurki plecione z rdzeniem nie nadają się do rozczesywania. Z tego sznurka wykonuje się makramy na kiju, kwietniki, breloczki, a nawet odzież. Najczęściej nawijany jest w motek, co ułatwia pracę.

Jaki sznurek do makramy? Sznurek bawełniany skręcany

Sznurki skręcane poznasz po charakterystycznej budowie. Składają się z pojedynczych nici, które zostały ze sobą skręcone, tworząc sznurek. Idealnie sprawdzają się do tworzenia chwostów i boho liści. Decydując się na ten rodzaj sznurka, musisz wiedzieć, że posiada różną liczbę skręceń. Sznurek 2 ply jest podwójnie skręcany, a 3 ply potrójnie skręcany. Co najważniejsze, sznurek skręcany w przeciwieństwie do sznurka plecionego rozczesuje się. Jednak pamiętaj, że łatwiej jest rozczesać zwykły sznurek skręcany niż podwójnie lub potrójnie skręcany.

Jaki sznurek do makramy dla początkujących?

Już wiesz, jakie są podstawowe rodzaje sznurków. Wspomnieliśmy również o tym, że sznurki do makramy występują w różnych grubościach, a najbardziej popularne to 3 mm oraz 5 mm. Zatem, jaki sznurek do makramy dla początkujących będzie najlepszy? Otóż na początku przygody z makramą możesz zacząć od sznurka plecionego o grubości 5 mm. Uzyskasz z niego gęstą makramę. Jest to dobry materiał do ćwiczeń i cechuje się największą wytrzymałością. Podczas nieudanej próby zawiązania węzła łatwo możesz go rozpleść – jest to jedna z istotnych zalet. Ten rodzaj sznurka wykorzystaj do tworzenia lin do półek ściennych i makramowych dekoracji.

Do wyplatania makram sprawdzają się też sznurki skręcane, ale wymagają większej precyzji podczas zaplatania. Za to idealnie sprawdzają się do tworzenia chwostów, łapaczy snów czy liści. Końcówki sznurka bez problemu możesz rozczesać. Pamiętaj, aby rodzaj sznurka dopasować do makramowego projektu. Dla przykładu: sznurek do makramy, jaki wybrać do stworzenia pierwszego kwietnika? Optymalnym wyborem będzie sznurek pleciony 5 mm.

Sznurek do makramy i pozostałe akcesoria

Oprócz sznurka możesz potrzebować m.in. drewnianego kija. Najbardziej popularne są kije bukowe, które dostępne są w różnych długościach i grubościach. W przypadku łapaczy snów przyda się obręcz, którą możesz kupić w różnych kolorach i średnicach. Do kwietnika niezbędne są małe drewniane kółka. Poza tym zaopatrz się w ostre nożyczki i grzebień do rozczesywania końcówek sznurka.

Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu. Z naszymi produktami stworzysz swoje pierwsze makramowe dzieło.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl