Porcja Wiedzy - Blog KoloroweMotki
Początki w Świecie Makramy: Krok po Kroku dla Początkujących

Początki Rękodzieła: Podstawy Makramy dla Początkujących

Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z makramą, to świetna decyzja! Podstawy makramy są stosunkowo łatwe do opanowania, a efekty są niesamowite. W tym wpisie odkryjesz, jak zacząć tworzyć z sznurków do makramy, krok po kroku.

Jak zrobić makramę na okno, zazdrostkę?

Jak zrobić makramę na okno, zazdrostkę?

Jak zrobić makramę na okno, zazdrostkę?

Pytanie: makrama na okno – jak zrobić, pojawia się bardzo często w szczególności, kiedy chcemy ozdobić swoje wnętrze oryginalnymi elementami. Jest ona bardziej formą ozdoby i dekoracji aniżeli osłonięcia przed słońcem czy sąsiadami. Można ją wykorzystać także w innych miejscach w domu. Dzisiaj podpowiemy, jakie materiały należy przygotować przed rozpoczęciem prac i gdzie szukać inspiracji. 

Jakie materiały przydadzą się przy robieniu makramy na okno?

Zanim odpowiemy na pytanie jak zrobić makramę na okno, warto przedstawić wszystkie materiały i akcesoria, które nie tylko ułatwią jej przygotowanie, ale także sprawią, że wykonane węzły będą równe i estetyczne. Jeśli planujesz zrobić zazdrostkę podstawowym elementem, który pozwoli na stworzenie równej makramy na okno, jest długi patyk, gałąź lub rurka stanowiąca uchwyt, na którym będziemy wiązać bawełniane sznurki. 

Akcesoria do makramy obejmują także elementy dekoracyjne. Ta kwestia to wybór indywidualny, w zależności czy chcesz ozdabiać swoją zazdrostkę koralikami drewnianymi, czy np. piórkami. Przed przystąpieniem do prac należy wybrać dobrej jakości sznurki do makramy, które z upływem czasu nie zmienią swojego koloru ani faktury. W sklepie można znaleźć wersje plecione lub skręcane z dodatkami elastycznych nici. Do tworzenia firanek z makram warto wybrać minimum 3 mm sznurki, bowiem cieńsze nie będą dobrze prezentować się w oknach. Może przydać się także linijka, za pomocą której będzie możliwe odmierzenie równych odstępów od konkretnych wiązań i stworzenie symetrycznej makramy. 

Jak zrobić makramę na okno, czyli tak zwaną zazdrostkę?

Pierwszym etapem przy robieniu makramy na okno będzie przygotowanie stelaża, na którym zamocujemy kijek czy rurkę. Wiedząc jakie rozmiary ma mieć wyjściowa zazdrostka należy uciąć kawałki sznurka o odpowiedniej długości i przewiązać je na rurce węzłem rypsowym. W internecie można znaleźć wiele inspiracji jeśli chodzi o wzory makram na okno. Bez problemu je wykonasz, znając podstawowe rodzaje węzłów:

  • węzeł rypsowy – początkowy węzeł, od którego należy zacząć tworzenie praktycznie każdej makramy,
  • węzeł płaski – do jego wykonania potrzebujemy 3 lub 4 sznurki, jest on na tyle uniwersalny, że można za jego pomocą stworzyć różne zaciśnięcia, pętelki i wiązania, dostosowując styl do swoich oczekiwań,
  • węzeł żebrowy – jest bardzo prosty w wykonaniu, wystarczy wziąć 2 sznurki, stworzyć pętle wokół jednego i przełożyć końcówki. Wygląda jak supełek zrobiony wokół sąsiedniego sznurka. 

Już wiesz jak zrobić makramę na okno. Podczas robienia zazdrostki z bawełnianych sznurków należy pamiętać o zachowywaniu odmierzonych odstępów w każdej części dekoracji. Można również wplatać kolorowe modele sznurków. Dużą zaletą robienia makram jest fakt, że po każdej pomyłce można bez problemu rozplątać i wiązać węzły na nowo. Dlatego też ta technika uważana jest za idealną dla początkujących. 

Zazdrostki w oknach będą tworzyć oryginalną dekorację w kuchni, łazience czy sypialni. Dopełnią one styl boho oraz rustykalny, które coraz częściej można spotkać we wnętrzach mieszkań, domów, a także biur. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl